Sultangazi Şehir Ormanlarımız

Sultangazi Şehir Ormanları

Grileşen şehir yaşamına yeni bir renk katmak isteyenler için Sultangazi Şehir Ormanları dört mevsimin tüm güzelliklerini cömertçe sergiliyor. Yeşillerin arasından mavinin tüm tonlarını taşıyan Şehir Ormanları artık İstanbulluların yeni mesire ve dinlenme yerleri.

Hacı Bektaş-ı Veli Şehir Ormanı

Alibey Havzası’nda ilk etapta 800 dönümlük alana kurulan Sultangazi Şehir Ormanı’nı kısa sürede tamamlayarak hizmete açtık. 26 Haziran 2010 tarihinde hizmete açılan, Alibey Baraj Gölü’ne hakim noktadaki Şehir Ormanı, çeşitli donatılarıyla İstanbullular’ın yeni dinlenme mekanı oldu.

16.60 metre yüksekliğindeki ahşap ‘Seyir Kulesi’ manzara keyfini doyasıya yaşama imkanı sunuyor. Ahşap fitness aletleri ise açık havada spor yapma keyfini yaşatıyor.

Şehir Ormanı, birinci sınıf ahşap malzeme ile yapılan kameriyeler,bay ve bayan mescit, banklar, çeşmeler, piknik masaları, oturma grupları, amfi tiyatro,yağlı güreş ve etkinlik alanı, otopark ve çocuk oyun alanlarıyla donatıldı.

1250 m2’lik at binme yeri, bisiklet,koşu ve yürüyüş  parkuru, balık tutma yeri gibi her türlü donanıma sahip Kent Ormanı şehrin ortasında bir doğa harikası.

Mimar Sinan Şehir Ormanı

Mimar Sinan Şehir Ormanı'nı 820 dönüm alan üzerine kurduk.

Her türlü konforun düşünüldüğü alanda başlıca yer alan bölümler;

2400 kişilik amfi tiyatro

3 adet futbol, 2 adet basketbol, 1 adet tenis, 1 adet voleybol sahası

16.60 metre yüksekliğinde seyir kulesi

Çocuk oyun grupları,tüneller,köprüler

Piknik alanları,ahşap mescit ve şadırvan

Türkiye'nin en büyük macera platformlarından biri

Gezi treni ve faytonlar

Tarihi Su Kemerleri

Güzelce Su Kemeri : Güzelce Kemeri, Gözlüce Kemeri ya da Cebeciköy Kemeri, İstanbul’un Sultangazi ilçesine bağlı Cebeci mahallesi sınırları içinde kalan tarihî bir su kemeridir. Yüksekliği 29,5; uzunluğu 155 metre olan kemerin altta 8; üstte ise 11 gözü vardır. Kemer duvarları en altta 5,4; üstte ise 2,6 metre kalınlığındadır. Kemer yapımında kesmetaş kullanılmıştır.

Bir Mimar Sinan eseri olan yapı; günümüzde Alibeyköy Barajı’nın havzası içinde kalmış durumdadır. Yaz mevsiminde baraj gölünün sularının çekildiği dönemlerde yakından incelenebilir. Yapıldığı 16. yüzyılın mimarî özelliklerini bozulmadan muhafaza etmeyi başarabilmiştir. Yakın çevresinde yerleşim olmadığı ve hemen hemen yarısına kadar baraj suları içinde kaldığı için günümüzde de tahrip olma tehlikesi asgarî düzeydedir.

Mağlova Su Kemeri (1554-1562) : Mimar Sinan’ın su kemerleri eserlerinin en büyük en özellikli vede en muhteşem eseri Sultangazi sınırları içersindedir.

Sultangazi’de mimar MimarSinan a ait iki kemer vardır, biri Mağlova diğeri Güzelce kemer. Mağlova Kemeri ya da Muallakkemer, Mimar Sinan tarafından 1554-1562 yılları arasında İstanbul’da, Alibey Deresi vadisi üzerinde yapılmış olan su kemeri. Bugün Sultangazi ilçesi sınırlarında bulunan Cebeci köyü yakınlarındadır. 1563 yılında selden zarar görmüşse de aynı yıl onarılarak eski haline getirilmiştir.

Alibeyköy barajının göl suyu yapıtın dörtte birini kaplamaktadır. Kemer İstanbul’a su taşımaya devam etmektedir. Eser dünya su mimarisinin baş yapıtlarından biri olarak kabul edilir.


Copyright © 2015 - Sultangazi Kent Ormanı empatidesign